Informujemy, że od czwartku 12 marca do odwołania Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie oraz jego oddział w Chełmnie nad Nerem są nieczynne dla zwiedzających.

  W kwestiach związanych z działalnością Muzeum prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

  „The Dandelion” w Muzeum


  W listopadzie oraz grudniu br. Muzeum gościło wolontariusza z Turcji Pana İlyasa Özçakıra, który w ramach współpracy z turecką organizacjąBeraberce Association przyjechał do nas poznać i zrozumieć lepiej historię II wojny światowej. Jako zawodowy aktor zdobytą wiedzę pragnie wykorzystać przy wcielaniu się w rolę Wolfganga Borcherta (1921-1947) – niemieckiego pisarza, którego dzieła charakteryzowały się wielkim ładunkiem emocjonalnym powstałym na skutek tragicznych doświadczeń wojennych. W czasie wojny był on niejednokrotnie aresztowany przez władze nazistowskie za nieodpowiednie wypowiadanie się na temat  Adolfa Hitlera.

  Monodramat "The Dandelion" („Dmuchawiec”), który powstał na podstawie twórczości Borcherta przedstawia niekonwencjonalny sposób na przetrwanie kary więzienia, na którą został skazany pisarz – sam jest aktorem, więzienie to tylko scena, a jego pobyt tam to sztuka, którą musi jak najlepiej odegrać.

  W ramach pobytu wolontariackiego p.İlyas Özçakır 4 grudnia w Muzeum odbyło się spotkanie ze studentami turkologii (Katedra Studiów Azjatyckich) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza  w Poznaniu oraz pracownikami Zakładu Turkologii, podczas którego został zaprezentowany gościom monodramat „The Dandelion”. Studenci mieli również okazję do rozmowy z aktorem, która przybliżyła im sylwetkę i twórczość Wolfganga Borcherta, a także motywację, jaką kierował się p.İlyas Özçakır do przekazywania postawy Borcherta szerszej publiczności.

  • Click to enlarge image The_Dandelion_w_Muzeum_2.jpeg
  • Click to enlarge image The_Dandelion_w_Muzeum_3.jpeg
  • Click to enlarge image The_Dandelion_w_Muzeum_4.jpeg
  •  
  View the embedded image gallery online at:
  https://zabikowo.pl/the-dandelion-w-muzeum#sigProId6b0f798ee6


  Zaplanuj wizytę

  Adres:

  ul. Niezłomnych 2, 62-030 Luboń

  tel: +48 61 813-06-81

  Godziny otwarcia:

  wtorek-piątek: 9.00 – 15.00

  sobota-niedziela: 10.00 – 14.00

  poniedziałek: nieczynne

  WSTĘP DO MUZEUM BEZPŁATNY

  Lokalizacja Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, ul. Niezłomnych 2
  Image
  Image
  Image
  Image
  Image
  © 2020 Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. All Rights Reserved.